Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Wybierz najlepsze rośliny na balkon południowy

Ogród Data publikacji - 1 września 2021 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
kwiaty na balkon południowy

Rośliny lubią słonce, ale jego nadmiar może niektórym gatunkom przeszkadzać. Dlatego wybierając rośliny na balkon czy taras o wystawie południowej, trzeba znaleźć takie, które dobrze zniosą pełne nasłonecznienie.

Kwiaty, pnącza, a może zioła?

Wybór roślin, którymi możemy ozdobić południowy balkon jest duży. Oprócz tradycyjnych pelargonii czy surfinii, jest mnóstwo roślin, które doskonale będą się czuły w pełnym słońcu.
Warto przyjrzeć się pnączom. Zabierają mało miejsca, a jednocześnie dają mnóstwo zieleni. Oczywiście trzeba im zapewnić podpory, ale efekt jest oszałamiający. Wiele pnączy ma także bardzo ozdobne kwiaty. Kobea, tunbergia, powojnik tangucki, groszek pachnący czy nasturcja stworzą masę zieleni, poprzetykaną barwnymi, często pachnącymi kwiatami. Warto też zainteresować się pnącymi różami.
Ciekawą odmianą mogą być zioła. Większość z nich doskonale znosi pełne słońce. To nie tylko pachnąca lawenda. W doniczkach świetnie będzie rósł majeranek, mięta, szałwia czy tymianek. Dzięki balkonowej uprawie będziemy mieć pod ręką świeże zioła jako dodatek do potraw.

Najpiękniejsze kwiaty

Jakie wybrać kwiaty na balkon południowy? Do najpiękniejszych i najobficiej kwitnących na pewno będą należały pelargonie. Wiszące czy ogrodowe będą świetnie zdobić balkon. Do wyboru jest bardzo wiele odmian o ciekawych, intensywnie wybarwionych kwiatach, a często także o ozdobnych liściach.
Warto też przyjrzeć się surfiniom, petuniom i mniej znanej ich kuzynce o nazwie kalibrachoa. Jeśli tylko zapewnimy im odpowiednie warunki, odwdzięczą się prawdziwą burzą kwiatów o przeróżnych kolorach.
Bardzo wdzięczną i piękną rośliną jest werbena ogrodowa. Kwitnie bardzo obficie, tworząc dekoracyjne grona o barwie białej, żółtej, czerwonej, niebieskiej i fioletowej w różnych odcieniach.
Obfitość kwiatów o barwie od żółtej do bordowej zapewni aksamitka, która bardzo dobrze znosi trudne warunki południowego balkonu.
Na balkonie można także uprawiać róże i lilie. Szczególnie ciekawie będą wyglądać róże pnące, jednak potrzebują one solidnych podpór.

A może trochę egzotyki?

Jeśli chcemy mieć oryginalny balkon, możemy wprowadzić nieco egzotyki. Niewiele osób wie, że na balkonie można uprawiać kaktusy. Jest sporo odmian, które wytrzymają nawet niewielkie mrozy. Jako kwiaty na balkon południowy znakomicie nadadzą się też różnego rodzaju sukulenty. Różnego rodzaju rojniki i rozchodniki będą świetnie zdobić każdy balkon.
Na południowym balkonie możemy też umieścić cytrusy, oleandry czy nawet drzewo oliwkowe czy laurowe. Na zimę należy je schować do wnętrza, jednak przez wiosnę i lato będą świetnie zdobić balkon. Zapewnią nie tylko piękny wygląd, ale także miły zapach, a być może i własne owoce cytrusowe.
Drzewka cytrusowe (pomarańcze, cytryny, kumkwaty czy mandarynki) można bez problemu kupić w dobrych sklepach ogrodniczych. Mają piękne, zimozielone liście i wspaniale pachnące kwiaty.
Na balkonie będzie się też świetnie czuło drzewko laurowe. Nie tylko jest bardzo ozdobne i można je pięknie kształtować, ale jego liście to świetna przyprawa.

Sprzęgło a komfort jazdy

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?