Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jakie kwiaty do łazienki będą najlepsze?

Ogród Data publikacji - 18 sierpnia 2021 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
kwiaty do łazienki


Kwiaty w łazience to temat, który wydaje się dość skomplikowany, tym bardziej, że warunki panujące w tym pomieszczeniu nie wydają się zbyt sprzyjające dla roślinności. Tymczasem jest to nieprawda. Jest wiele roślin, które znakomicie znoszą ograniczony dostęp światła oraz wysoką wilgotność powietrza. W innych pomieszczeniach powietrze jest zbyt suche dla wielu gatunków, zwłaszcza roślin tropikalnych. Ich liście mogą kurczyć się i brązowieć. Wtedy jedynym ratunkiem jest przeprowadzka ich do wilgotnej łazienki. Kwiaty w łazience bez wątpienia są wysoce dekoracyjne – ich głęboka zieleń cieszy oko, dodaje pomieszczeniu atrakcyjności i sprzyja odpoczynkowi.

Kwiaty do łazienki – na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim, ważna jest wielkość pomieszczenia. Niewielkie łazienki w blokach niekoniecznie pomieszczą duże okazy tropikalnych roślin. Umieszczenie ich na podłodze może wręcz zatarasować przejście. Tutaj o wiele lepiej sprawdzą się gatunki, które nie osiągają wielkich rozmiarów. Przykładem są kwiaty doniczkowe, które można ustawić na blacie bądź umieścić w kwietniku. Doskonale w łazience prezentują się rośliny zwisające – ich spora ilość może nadać pomieszczeniu charakteru tropikalnej dżungli. Sytuacja komplikuje się nieco, kiedy łazienka nie posiada okna – możliwości jest wtedy znacznie mniej, ale wciąż można znaleźć gatunki, które będą się w niej czuły dobrze. Kwiatów łazienkowych nie trzeba dodatkowo spryskiwać, bowiem w zupełności wystarcza im wilgoć w powietrzu. Pozostałe rytuały – podlewanie, przycinanie – powinny się odbywać zgodnie z zaleceniami dla konkretnego gatunku.

Łazienka bez okna

Kwiaty do łazienki bez okna to skomplikowany temat. Pomocą może okazać się zainstalowanie specjalnych lamp, które mają za zadanie imitować światło słoneczne. Tutaj jednak trzeba się przygotować na zwiększone zużycie energii, bowiem taka lampa powinna być włączona minimum dziesięć godzin na dobę. Światło powinno padać na rośliny z góry, imitując naturalne oświetlenie.

Łazienka z dostępem do światła

Jeśli w łazience jest światło naturalne, sytuacja staje się o wiele łatwiejsza. Gatunki roślin i ich ustawienie dobiera się w zależności od położenia okna i ilości wpadającego przez nie światła. W przypadku widnej łazienki, bardzo ważna jest dobra wentylacja. Duża ilość światła oraz wysoka wilgotność powietrza może sprzyjać rozwojowi groźnych dla roślin grzybów i pleśni.

Przykładowe rośliny do łazienki

Do kwiatów najlepszych do łazienki można zaliczyć skrzydłokwiat, który uwielbia wilgotne podłoże i lekki półcień. Podobne warunki będą odpowiednie dla cibory oraz paproci. Ta ostatnia nie lubi jednak przestawiania, trzeba więc znaleźć jej stałe miejsce. Draceny nie wymagają dużej ilości światła, podobnie jak aglonema. Wbrew pozorom, w łazience dobrze powinny się także czuć niektóre gatunki storczyków czy palm.

Podsumowując, jeśli chodzi o kwiaty do łazienki, wybór jest naprawdę szeroki. Niezależnie od warunków panujących w pomieszczeniu, zawsze można dobrać do niego odpowiednie rośliny.

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?