Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak przesadzić storczyka, by szybko zakwitł?

Ogród Data publikacji - 6 sierpnia 2021 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
przesadzanie storczyków


Korzenie, które wystają z doniczki, to sygnał, że czas najwyższy przesadzić storczyka. Nie jest to tak trudne zadanie, jak mogłoby się wydawać. O czym należy pamiętać, by storczyk nie odchorował zmiany?

Kiedy przesadzić storczyka?

Przesadzanie storczyków należy przeprowadzić, gdy korzenie wystają z doniczki. Jest to sygnał, że doniczka stała się za mała. Rozrośnięta bryła korzeniowa już się w niej nie mieści.

Storczyk, który będzie w za małej doniczce nie wytworzy pędów kwiatowych i nie zakwitnie. Dobra doniczka daje nam szansę na wyhodowanie kwiatów, które są najwspanialszą ozdobą storczyka.

Przesadzanie storczyków nie zawsze odbywa się zgodnie z planem. Czasami trzeba podjąć działania interwencyjne. Storczyka bezwzględnie należy przesadzić, gdy na ziemi pojawi się biały nalot. Jest to pleśń lub grzyb. Każdy dzień w takiej ziemi zwiększa ryzyko zachorowania rośliny. W takiej sytuacji należy przesadzić storczyka jak najszybciej.

Storczyki najczęściej przesadzamy na wiosnę. Koniecznie trzeba zrobić to nim na roślinie pojawią się pędy kwiatowe. Przesadzanie już po ich wyrośnięciu grozi utratą kwiatów.

Warto również storczyki przesadzić raz na dwa lata. Dzięki temu można zmienić ziemię i usunąć chore korzenie.

Od czego zacząć?

Przesadzanie storczyków wiąże się również z oceną ich stanu. W pierwszej kolejności wyjmujemy storczyka z doniczki. Należy usunąć starą ziemię, by móc dokładnie przyjrzeć się korzeniom.

Korzenie, które są nadgniłe, suche czy zniszczone, należy usunąć. Pozostawienie zepsutych korzeni może znacznie wpłynąć na kondycję kwiatu. Zepsute korzenie odcinamy ostrym sekatorem.

Sadząc storczyka należy umieścić go na środku doniczki. Jest to trudne zadanie, gdyż korzenie są długie i będą spychały roślinę w jednym kierunku. Korzenie skręcamy i umieszczamy w ziemi. Po kilku tygodniach można zobaczyć, że puste miejsca w doniczce wypełniły się nowymi korzeniami. Jest to znak, że storczyk się przyjął.

Doniczka ma znaczenie

Przesadzanie storczyków to nie tylko zmiana doniczki na większą. Trzeba pamiętać, że doniczka musi zostać odpowiednio wybrana do gatunku storczyka.

Storczyków nie można sadzić bezpośrednio w szkliwionej lub metalowej donicy. To je zabija. Najkorzystniej jest posadzić roślinę w plastikowej lub glinianej donicy z dziurami odpływowymi. Dopiero tak przygotowane kwiaty można umieścić w dekoracyjnych osłonkach. Trzeba jednak pamiętać, że są storczyki, które mają specjalne wymagania.

Storczyk Phalenopsis wymaga doniczki przezroczystej, która będzie przepuszczała światło do korzeni. W naturze storczyki rosną uczepione drzew, a ich korzenie są odkryte. Dostęp słońca jest konieczny.

Ziemia dla storczyków

Przesadzanie storczyków to odpowiedni moment, by uzupełnić ziemię, która jest bardzo specyficzna. Storczyki potrzebują kory drzew specjalnie wyselekcjonowanej dla storczyków. Kora świetnie zatrzymuje wilgoć, a jej większe kawałki układają się tak, że między nimi powstają dziury w których gromadzi się tlen. Jest to idealne dla storczyków.

Do podłoża można również dodać niewielką ilość mchu, który będzie trzymał wilgoć.

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?