Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Ocieplenie domu – czym ocieplić i ile kosztuje?

Budownictwo Data publikacji - 24 sierpnia 2021 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
ocieplenie domu


Wybór odpowiedniego ocieplenia to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy domu. Generuje to dość duży jednorazowy koszt, jednak poprawnie wykonane ocieplenie domu może zwrócić się już w kilka lat dzięki redukowaniu kosztów grzewczych.

Metody ocieplania domów

Wyróżnia się dwie metody ocieplania domów: lekko-mokrą oraz lekko-suchą, czym się różnią?

1. Metoda lekko-mokra

W przypadku tej metody warstwa izolacji termicznej jest przyklejana do muru, a następnie pokrywana tynkiem cienkowarstwowym. Ciężar powłoki izolacyjnej wynosi 10-30 kilogramów na m2, a do rozrobienia zaprawy klejowej i tynku jest potrzebna woda, od której pochodzi nazwa tej metody. Metoda lekko-mokra jest bardzo powszechna i minimalizuje ryzyko powstania mostków termicznych.

Przeszkodą w wykonaniu zaprawy mogą okazać się warunki atmosferyczne, a konkretnie silny deszcz lub wiatr, które uniemożliwiają wykonanie izolacji tą metodą. Sporym minusem tej metody jest także konieczność starannego wykonania, ponieważ naprawy izolacji tego typu są nie tylko bardzo skomplikowane, ale przede wszystkim bardzo kosztowne w naprawie.

2. Metoda lekko-sucha

W tym przypadku nie używa się żadnych klejów czy zapraw zawierających wodę, a zamiast tego: plastikowe kołki, zszywki, śruby czy gwoździe.

Niewątpliwą zaletą jest to, że ocieplenie tą metodą możemy wykonać niezależnie od warunków atmosferycznych, a więc o każdej porze roku, co jest niemożliwe w przypadku metody lekko-mokrej. Co więcej, taka izolacja jest o wiele prostsza w wykonaniu i mogą ją wykonać nawet amatorzy, co oznacza, że jesteśmy w stanie zrobić to nawet samodzielnie.

Takie ocieplenie nadaje się do zarówno nowego, jak i starego domu oraz jest bardzo łatwe i przede wszystkim tanie w naprawie.

Jaki materiał wybrać?

Wybór materiału to jedna z najważniejszych decyzji, którą musimy podjąć, a determinuje ona koszty czy trwałość wybranego rozwiązania.

W Polsce najczęściej stosuje się styropian lub wełnę mineralną. Nie są to szczególnie wytrzymałe rozwiązania, choć wiele osób ceni je za łatwość montażu czy cenę, bo ocieplenie z wykorzystaniem tych materiałów należy do najtańszych, a nadal całkiem dobrych. Izolacja z wykorzystaniem wełny lub styropianu ma żywotność około 20-25 lat w zależności od montażu i panujących warunków.

Jednak, jeśli zależy nam na wytrzymałości, to zdecydowanie trwalszy efekt uzyskamy dzięki pianie poliuretanowej i płytom z aerożelu, które są jednak stosunkowo droższe.

Jaki jest koszt ocieplenia domu?

Główne czynniki determinujące koszt izolacji cieplnej jest region, wykorzystywane materiały oraz konieczny do ocieplenia metraż – im większy, tym wyższa cena. W różnych regionach cena materiałów raczej się nie różni, jednak ceny robocizny już znacznie.

Uogólniając cenę, można przyjąć, że za ocieplenie ścian domu liczącego 150 m2 z wykorzystaniem styropianu będziemy musieli zapłacić od 17000 do 20000 zł, a z wykorzystaniem wełny 22000 do 25000 zł. Cena ocieplenia styropianem jest niższa, nie z uwagi na gorszą jakość, a łatwość w montażu, bo wymaga jedynie przymocowania do ścian płyt styropianowych, podczas gdy ocieplenie z wykorzystaniem wełny wymagają zastosowania dodatkowych drewnianych rusztów.

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?