Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Projekt budowlany – co musi zawierać i jak go przygotować?

Budownictwo Data publikacji - 28 lutego 2023 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
Projekt budowlany

Aby rozpocząć budową wymarzonego domu, konieczne jest przygotowanie profesjonalnego projektu. Możesz stworzyć projekt od podstaw, szyty na miarę swoich potrzeb, lub wybrać gotowy projekt z puli dostępnych projektów w bazie architektonicznej. Dobrze przygotowany, oprócz rozkładu pomieszczeń uwzględnia również takie kwestie, jak warunki zabudowy czy rodzaj gruntu, a także wszystkie przyłącza do mediów. Dostępne w sieci kreatory rozkładu pomieszczeń to najbardziej podstawowa wersja, służąca wyłącznie do celów własnych, i dlatego nie może zastąpić dokumentu, jakim jest profesjonalny projekt budowlany. Co musi zawierać i kto jest odpowiedzialny za jego przygotowanie?

Do czego wykorzystasz projekt budowlany?

Projekt budowlany zawiera najistotniejsze informacje dotyczące inwestycji, co oznacza że jest dokumentem, którego zawartość podlega obowiązującym przepisom prawnym. Osoba, przygotowująca projekt ponosi pełną odpowiedzialność za jego treść, co oznacza że odpowiada prawnie w razie jakichkolwiek błędów architektonicznych. Można w nim znaleźć tak ważne informacje, jak warunki zabudowy, specyfikę gruntu i wszelkie przyłącza do mediów. Bez projektu budowlanego i pozwolenia na budowę wykonywanie prac budowlanych jest faktycznie zabronione. Po zakończeniu prac budowlanych, budynek musi być oddany, co oznacza że sprawdza się faktyczny stan wykonania budynku z jego projektem.

Każdy projekt budowlany powinien składać się z dwóch części, w których są zawarte warunki zabudowy, w tym projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany. Pierwsza część to faktycznie analiza możliwości zabudowy w odniesieniu do charakteru działki. Budynek jest szczegółowo umiejscowiony na danej działce, wskazuje się również dojazd do niego wytyczając drogę dojazdową. W drugiej części projektu traktuje się o samym budynku, określając dokładnie rozkład pomieszczeń i zaznaczając na planie ściany działowe oraz nośne, a także precyzując sposób wykończenia wraz z wybraną technologią budowy oraz docieplenia budynku za pomocą styropianu czy wełny mineralnej.

Dobrze przygotowany projekt

W projekcie budowlanym powinny zostać ujęte dwie fundamentalne kwestie dotyczące planowanej budowy. Chodzi tu o zagospodarowanie terenu (droga dojazdowa, ewentualnie garaż wolnostojący czy budynek gospodarczy, sąsiednie działki) oraz właściwy projekt architektoniczny wraz z projektem technicznym. Oprócz części technicznej, pozostałe części projektu budowlanego należy przedstawić we właściwym urzędzie w celu uzyskania pozwolenia na budowę. 

W projekcie budowlanym uwzględnia się wiele kwestii, dotyczących przyszłej inwestycji, które są tak samo ważne dla jej przeprowadzenia. Zawarte są tu informacje na temat konkretnej działki pod tę inwestycję, w tym wymiary i zarys oraz sąsiednie grunty, a także ujęte są kwestie przyłączy wodno-kanalizacyjnych, energetycznych i gazowych. Co ważne, uwzględnia się kwestie termomodernizacji budynku wraz z wyszczególnieniem zastosowanych materiałów na ocieplenie.

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?