Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, a jej sercem jest lodówka. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego modelu lodówki, biorąc pod uwagę zużycie energetyczne, żywotność, czy dodatkowe elementy jak np. posiadanie kostkarki do lodu.
Lodówka z kostkarką – rodzaje
Lodówki tego typu to najczęściej modele „side by side,” co oznacza lodówkę podzieloną na pół, gdzie z jednej strony jest chłodziarka, a z drugiej zamrażalka. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, jednak pochłania bardzo dużo miejsca, więc należy dokładnie dopasować aranżacje kuchni i zorientować się, czy w ogóle mamy dość dużo miejsca. Na rynku znajdziemy też modele jednodrzwiowe, choć takie mają w środku znacznie mniej miejsca i mogą być uciążliwe, jeśli w naszym domu jest wielu domowników.
Poza wyborem między lodówką jednodrzwiową a dwudrzwiową, mamy też podział na lodówki wolnostojące oraz do zabudowy. Zdecydowanie większy wybór lodówek zawierających kostkarkę jest wśród wolnostojących. Lodówki z kostkarką do zabudowy są zdecydowanie mniej popularne i choć da się je znaleźć, to ich koszt jest zwykle znacznie wyższy.
Lodówki z kostkarką – sposób działania
Wśród lodówek tego typu wyróżniamy dwa rodzaje: twistowe i automatyczne. Ta pierwsza przygotowuje lód w sposób mechaniczny z wykorzystaniem naszej pomocy, a więc proces nie jest w pełni automatyczny. Taka lodówka posiada specjalne tacki, które napełniamy wodą i wsadzamy w określone miejsce do kostkarki. Finalnie, chcąc uzyskać kostki lodu, musimy przekręcić pokrętło, które zainicjuje proces napełniania specjalnej szuflady kostkami lodu. Proces jest więc półautomatyczny, a chcąc uzyskać pełną automatyzację, musimy kupić lodówkę automatyczną. Taka lodówka pobiera wodę i napełnia foremki w sposób automatyczny, dzięki czemu nie musimy o niczym pamiętać, a w naszej lodówce zawsze będą kostki lodu. Sposób napełniania jest podobny jak w przypadku kostkarki twistowej, choć te posiadają często dozownik, który pozwala dostosować ilość kostek, które mają być wypchnięte z pojemnika.
Kostkarka jest umieszczona zwykle w drzwiach lodówki, co zapewnia wygodę z korzystania, bo nie musimy otwierać zamrażalki, a wystarczy nacisnąć przycisk, czy przekręcić pokrętło, na drzwiach lodówki. Często takie lodówki wyposażone są również w dozownik wody, więc możemy uzyskać schłodzoną wodę lub kostki lodu bez konieczności otwierania lodówki.
Ostatnim rozróżnieniem jest sposób dopływu wody do kostkarki. Pierwszym rodzajem są lodówki posiadające zbiornik na wodę, który musimy samodzielnie uzupełniać, a drugim są lodówki podłączone do sieci wodociągowej, które pobierają wodę samodzielnie. Działanie różni się jedynie sposobem dostarczenia wody, bo w obu przypadkach urządzenie rozpocznie pracę uzupełniania tacek z lodem, jak tylko dostanie się do niego woda, a wstrzyma pracę, gdy osiągnie limit przechowywanego lodu. Dlatego właśnie wybór sposoby dostarczania wody może znacznie wpłynąć na zużycie energii przez kostkarkę.
Na koniec warto pamiętać, że kostkarka, szczególnie jeśli jest dodatkowo wyposażona w dozownik z wodą, musi posiadać filtr oczyszczający wodę przed jej schłodzeniem lub zamrożeniem.