Nowoczesne plafony oraz plafoniery

Dopasowanie oświetlenia do wnętrza ma kluczowe znaczenie – nie tylko dla funkcji, jaką dany pokój pełni, ale też tego, jaki chcemy w nim zbudować klimat. Plafony oraz plafoniery to ciekawe rozwiązanie, które łatwo jest wkomponować we wnętrza utrzymane w różnorodnych stylach. Co wyróżnia ten typ lamp oraz jakie są ich zalety? Opisujemy poniżej.

Plafoniery są lampami typu sufitowego, a więc znajdują się bezpośrednio przy suficie. Mogą się różnić zarówno stylem, jaki i rodzajem i natężeniem światła, jakie emitują. Mogą stanowić główne źródło oświetlenia bądź dodatkową jego formę. W niektórych pomieszczeniach sprawdzają się zdecydowanie lepiej.

Plafony, dzięki swojej konstrukcji, nie zajmują dużo miejsca. Będą więc idealne dla pomieszczeń, w których sufit jest umieszczony stosunkowo nisko. Także w niewielkich mieszkaniach, ponieważ wizualnie mogą korzystnie wpływać na przestronność pomieszczeń. Plafony mogą oświetlać również przedpokoje, korytarze, hall. A ponieważ plafony występują w wersjach eleganckich, z kryształowymi elementami, jak również w bardziej prostych, geometrycznych formach – mogą być ozdobą mieszkania utrzymanego w dowolnym stylu. Oczywiście są takie aranżacje, z którymi plafony będą współgrały najlepiej. Mowa o stylu skandynawskim, charakteryzującym się pełną surowością, stylu śródziemnomorskim, gdzie gra świateł odgrywa dużą rolę, a lampy nie powinny być przytłaczające, a także w minimalistycznym czy industrialnym. Stylizowane bądź postarzane plafony mogą być ozdobą nawet we wnętrzach glamour czy inspirowanych stylem pałacowym.

Plafony emitują rozproszone światło – w przypadku modeli o regulowanej intensywności światła bądź też modeli LED – mogą z powodzeniem stanowić główną lampę w danym pomieszczeniu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie generują oślepiającego światła, sprawdzą się zatem w sypialniach, gdzie szczególnie ważne jest utrzymanie we wnętrzu relaksującej atmosfery. W pokoju dziecięcym takie rozwiązanie również zostanie docenione – umieszczone pod sufitem lampy są trudniejsze do zrzucenia czy uszkodzenia, nie ma też ryzyka, że plafon spadnie na dziecko (żyrandol – jako większy i cięższy element może budzić mniejsze zaufanie nad łóżeczkiem).
Stylizowane plafoniery wyposażone w większą ilość świateł LED (wielopunktowe) z powodzeniem znajdą miejsce w salonie czy jadalni. Dzięki rozproszonemu światłu łatwiej będzie zaakcentować poszczególne elementy pomieszczenia. Plafony LED tworzą idealne warunki do eksponowania dekoracyjnych elementów np. na tkaninach. Występują również w różnych wersjach kolorystycznych, które można dobrać do rodzaju pomieszczenia. Plafony jednopunktowe mogą być dodatkowym źródłem oświetlenia w pomieszczeniach – np. doświetlać wydzielone strefy w salonie czy w kuchni.

Wyposażenie mieszkania prywatnego lub domu nie jedyne zastosowanie plafonów. Można je wykorzystać także w obiektach użyteczności publicznej – np. w biurach, urzędach. Żarówki LED charakteryzują się nie tylko optymalną emisją światła, ale również niskim zużyciem energii elektrycznej. Takie rozwiązanie pozwala zredukować koszty, ale także korzystnie wpływać na środowisko naturalne wokół nas.

Redakcja wyposazenie-domu.pl