Strona główna
Multimedia
Tutaj jesteś

Czujniki ruchu – zasada działania oraz podstawowe zastosowanie w domu

Multimedia Data publikacji - 1 października 2021 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
Czujniki ruchu

Ruch w domu jest czymś naturalnym i występuje głównie w czasie, w którym znajdujemy się w pomieszczeniach. Gorzej staje się jednak, gdy ruchy zaczynają pojawiać się w budynku przy naszej nieobecności. Ochrona domu jednorodzinnego coraz bardziej przybiera na sile, a jest to spowodowane wzrostem liczby włamań i kradzieży. Jako właściciele musimy robić wszystko, aby nie dać się okraść i walczyć z tym na różnorodne sposoby.

Oczywiście, czujniki ruchu posiadają swoje zastosowanie nie tylko w przypadku kradzieży, ale w innych częściach naszego domu. Zanim jednak do tego przejdziemy, warto jest poznać zasadę działania tych urządzeń i dowiedzieć się, jak je montować.

Jak dzielimy czujniki ruchu?

Na wstępie trzeba powiedzieć, że każdy czujnik ma swój określony obszar, w którym jest w stanie wychwycić ruch. Jest to coś na zasadzie powierzchni mogącej być zarejestrowaną za pomocą jednej kamery. 

Detektory ruchu ze względu na sposób działania, możemy rozdzielić na trzy grupy. Pierwszą z nich są urządzenia działające na podczerwień. Wykrywają one zmiany zachodzące w promieniowaniu podczerwonym. Dwa pozostałe rodzaje to czujniki radarowe i ultradźwiękowe. Radarowe do wychwytywania dźwięków korzystają z fal elektromagnetycznych, natomiast ultradźwiękowe – z dźwięków.

Okazuje się jednak, że zasady działania w urządzeniach mogą być łączone. Dzieje się tak w celu doprecyzowania takiego czujnika i zapewnienia maksymalnej ochrony. Podział czujników odbywa się również przez pryzmat obszaru. Wyróżniamy sprzęty do stosowania na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń.

Czujniki ruchu

Działanie czujnika ruchu

To, jak działa czujnik ruchu zależy w dużej mierze od jego typu. Zacznijmy więc od czujnika działającego na podczerwień. Detektor posiada z reguły sześciokątną soczewkę, stale wyłapującą promieniowanie cieplne. W momencie, w którym człowiek lub zwierzę znajdzie się w zasięgu czujnika, natychmiast wychwyci on zmianę energii cieplnej i się uruchomi.

Podobnie działa to w przypadku dwóch pozostałych typów urządzeń. W kwestii radarów można powiedzieć tyle, że mają one za zadanie wypuścić z siebie falę elektromagnetyczną, a następnie za pomocą odbiornika, odbitą falę wciągnąć z powrotem do siebie. 

Ciekawym wynalazkiem okazują się być czujniki ruchu smart. Dzięki możliwości podłączenia ich do sieci wifi, mamy pełen wgląd na ich działanie w dowolnym miejscu na świecie z dostępem do internetu. Gwarantują nam one również podłączenie ich do oświetlenia smart w sposób bez kablowy, a także możliwość samoczynnego włączenia się o określonej porze nawet bez ruchu.

Zastosowania czujników ruchu w domu

Nie ma co ukrywać, że zastosowań tego typu urządzeń może być wiele. Zacznijmy od bezpieczeństwa. Podłączany jest on głównie do alarmów oraz inteligentnych zestawów ochrony domu. 

Oprócz tego, jego występowanie możemy zaobserwować na zewnątrz budynku. Służy on do zasilenia oświetlenia przy chodniku prowadzącym do domu, czy umiejscowionej nad garażem lampy. Ostatnio coraz modniejsze staje się stosowanie spłuczek toaletowych właśnie na czujnik ruchu.  

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?