Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak utrzymać swój materac w doskonałym stanie – wskazówki dotyczące pielęgnacji i konserwacji

Dom Data publikacji - 6 listopada 2023 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
Jak utrzymać swój materac w doskonałym stanie


Kupno materaca to inwestycja rzędu co najmniej kilkuset złotych, dlatego warto starannie zadbać o ten element łóżka, żeby przedłużyć jego żywotność. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji można utrzymać materac w dobrym stanie nawet przez wiele lat i uniknąć jego odkształceń, prucia czy rozwijania się w nim pleśni i grzybów. Co zrobić, żeby materac pozostawał funkcjonalny i estetyczny przez długi czas?

Użyj ochraniacza na materac

Ochraniacz na materac może pomóc w przedłużeniu jego trwałości. Chroni go przed zużyciem, odkształceniem i uszkodzeniami, co sprawia, że ​​może on służyć przez dłuższy czas. Dzięki ochraniaczowi łatwo jest utrzymać materac w czystości, gdyż można go zdejmować i regularnie prać. Jest to bardzo pomocne w pozbyciu się potu, kurzu i innych zanieczyszczeń. Niektóre typy ochraniaczy dodatkowo chronią wnętrze materaca przed wodą, co ma duże znaczenie w nagłych wypadkach – np. przy przypadkowym rozlaniu płynu na łóżko.

Pamiętaj o regularnym obracaniu materaca

Obracanie materaca pomaga w równomiernym zużyciu materiałów wypełniających i sprężyn, co zapobiega deformacjom. Jeśli nie obracasz materaca, to miejsca, na których zazwyczaj śpisz, mogą ulegać zużyciu szybciej niż pozostałe obszary – w szczególności jeśli używasz materaca z pianką. Obracanie materaca ułatwia też dostęp do wszystkich jego stref, a tym samym pozwala dokładnie go czyścić. To zaś pomaga zmniejszyć ryzyko rozwijania się wewnątrz pleśni i grzybów. Częstotliwość, z jaką należy obracać materac, może różnić się w zależności od rodzaju materaca i zaleceń producenta. Materace z pianki pamięciowej lub lateksu zazwyczaj obraca się co 3–6 miesięcy. Materace sprężynowe, zwłaszcza te z pojedynczymi sprężynami, mogą wymagać częstszego obracania. Te najlepiej obracać nawet co 2–3 miesiące. Materace można obracać na różne sposoby – zamieniać miejscami przestrzeń na głowę i nogi albo wierzchnią i spodnią stronę.

Zadbaj o wietrzenie materaca i zachowuj czystość wokół niego

Wietrzenie materaca jest ważnym elementem jego pielęgnacji z kilku względów. Przede wszystkim pomaga w pozbyciu się wilgoci, która może gromadzić się wewnątrz w wyniku wchłaniania potu. Pozwala też usunąć nieprzyjemne zapachy – czy to związane właśnie z poceniem się użytkowników materaca, czy wchłonięte z otoczenia – i z powrotem nadać materacowi świeżość. Wietrzenie materaca pomaga też w zmniejszeniu stężenia kurzu, roztoczy i alergenów, które mogą gromadzić się w środku. Jest to szczególnie korzystne dla osób cierpiących na alergie, astmę lub inne schorzenia układu oddechowego.

Materac łatwiej jest utrzymać w czystości, jeśli obszar wokół niego również jest czysty. Warto więc pamiętać o regularnym odkurzaniu i myciu podłóg, a także często zmieniać pościel. Najlepiej też nie wpuszczać na materac zwierząt z brudnymi łapami, aby nie pokrył się on błotem. Co pewien czas dobrze jest też usunąć z materaca kurz, okruszki czy inne zabrudzenia za pomocą odkurzacza.

Unikaj picia i jedzenia w łóżku i szybko usuwaj powstałe plamy

Picie i jedzenie w łóżku nie tylko zwiększa ryzyko powstawania plam na materacu, ale też przedostawania się w głąb niego wilgoci czy intensywnych zapachów, które niekoniecznie chcemy czuć przy zasypianiu. Jeśli więc chcesz zachować materac na długo w dobrym stanie, lepiej zrezygnuj z nawyku spożywania posiłków w tym miejscu. Jeśli jednak zdarzy się, że na materacu powstanie plama, kluczowe jest natychmiastowe działanie. Im dłużej pozostanie ona na materacu, tym trudniej będzie ją usunąć. Nie pocieraj plamy energicznie ani nie wycieraj jej, ponieważ to może wprowadzić ją jeszcze głębiej w materac. Zamiast tego delikatnie zbierz to, co możesz, z wierzchu, używając miękkiej gąbki lub papierowego ręcznika. Następnie zanurz gąbkę lub czystą szmatkę w przygotowanym roztworze czyszczącym (z wody i mydła lub płynu do prania) i delikatnie wycieraj plamę. Staraj się nie przemoczyć materaca, aby uniknąć jego uszkodzenia. Po usunięciu plamy przetrzyj wilgotne miejsce suchą szmatką i pozostaw materac na kilka godzin lub do całkowitego wyschnięcia. Możesz również użyć wentylatora lub suszarki do włosów, aby przyspieszyć proces suszenia.

Co ile lat należy wymieniać materac?

Częstotliwość wymiany materaca może różnić się w zależności od wielu czynników, w tym rodzaju materaca, twoich osobistych potrzeb i preferencji oraz sposobu użytkowania. Kluczowe znaczenie niezaprzeczalnie ma tutaj jednak jakość materaca. Wysokiej jakości produkty mogą wytrzymać dłużej niż te niższej klasy. Jeśli masz materac najwyższej jakości, możesz oczekiwać, że posłuży on przez 10–15 lat lub nawet dłużej. Ogólnie rzecz biorąc, większość ekspertów ds. snu sugeruje, że materac powinien być wymieniany co 7–10 lat. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji można wydłużyć czas jego użyteczności nawet o kilka lat. Ważne jest jednak, żeby zachować zdrowy rozsądek i nie eksloatować materaca, który już się do tego nie nadaje. Jeśli jest on już mocno zużyty, niewygodny lub prowadzi do problemów ze zdrowiem, warto rozważyć jego wymianę wcześniej, aby poprawić jakość snu i komfort wypoczynku.

Artykuł sponsorowany

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?