Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Mieszkanie na parterze – czy to dobre rozwiązanie?

Nieruchomości Data publikacji - 14 września 2021 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
mieszkanie na parterze


Szukasz nowego miejsca zamieszkania i zastanawiasz się, czy brać pod uwagę mieszkanie na parterze? Niewątpliwie najniższy poziom w bloku nie cieszy się popularnością z wielu względów. Na szczęście z biegiem czasu, podejście do mieszkania na parterze zmienia się i często jest ono wręcz preferowane przez pewne grupy ludzi. Dlaczego?

Zalety mieszkania na parterze

Nowoczesne budownictwo zmienia oblicze najniższych pięter w blokach mieszkalnych — oferuje ono mnóstwo udogodnień, których brakowało mieszkańcom w latach 80. Najważniejszą z nich jest poprawienie bezpieczeństwa i prywatności domowników, których okna i drzwi wychodziły bezpośrednio na chodnik, z którego piesi lub potencjalni złodzieje mieli łatwy dostęp. Wpływało to niewątpliwie na pogorszenie jakości życia w takim miejscu. Aktualnie stosuje się wysokiej klasy zabezpieczenia w drzwiach i oknach oraz dodatkowo montuje się specjalne rolety zewnętrzne. Dodatkowo mieszkania parterowe posiadają zwykle dodatkowy monitoring, który zapewni większy spokój i zapobiegnie potencjalnym włamaniom.
Jedną z najbardziej pożądanych zalet parteru jest możliwość posiadania własnego tarasu lub nawet prywatnego ogródka, co nie jest możliwe dla mieszkańców wyższych pięter.
Mieszkanie na parterze jest też wygodniejsze — osoby starsze i niepełnosprawne będą miały możliwość samodzielnego i łatwego wyjścia i wejścia do domu. Dla rodzin z dziećmi plusem będzie fakt o łatwości poruszania się wózkiem oraz przenoszenia niezbędnych dziecięcych akcesoriów. Plus ten doceni również każdy człowiek wracający z zakupów z mnóstwem toreb do wniesienia.
Poza tym, na plus wpływa temperatura na parterze latem — w upalne dni, mieszkańcy najniższego z poziomów będą cieszyć się komfortowym chłodem.

Wady mieszkania na parterze

Niestety nie wszystkich niedogodności uda się uniknąć jeśli jest to stary typ budownictwa. Przede wszystkim, mieszkańcy parteru mogą narzekać na hałas dochodzący z chodników i ulic, który ciężko stłumić. Uporczywy może być również swąd spalin, który będzie utrudniał wietrzenie mieszkania. Parter jest też zwykle chłodniejszy co w znacznym stopniu wpływa na rachunki zwiększające się porą zimową. Co więcej, zwykle widok z okna na parterze nie jest szczególnie urokliwy więc parter nie tylko niekorzystnie wpływa na prywatność domowników, ale również nie daje im możliwości posiadania wyjątkowego widoku z okna.

Jak widać, mieszkanie na parterze w bloku ma wiele plusów jak i minusów. Należy jednak pamiętać, że ówczesne budownictwo i najnowsze rozwiązania niwelują wiele niedogodności związanych z bezpieczeństwem i prywatnością.
Aktualnie bloki mieszkalne powstają na prywatnych osiedlach, na których jakość życia na parterze nie różni się znacząco od tego na wyższych piętrach. Mieszkańcy parteru nie muszą więc martwić się o bezpieczeństwo czy prywatność, a temperatura również nie stanowi problemu dzięki zastosowaniu podziemnych garaży oraz wykonania specjalnego docieplenia parteru. Za takie warunki często trzeba zapłacić więcej niż za mieszkania na wyższych piętrach, gdyż wtedy najbardziej istotną korzyścią jest prywatny taras lub ogród, który umożliwi grillowanie, rodzinny odpoczynek czy nawet kąpiele w niewielkim basenie ogrodowym.

Jak urządzić łazienkę w stylu industrialnym?

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?