Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś

Wszystko co trzeba wiedzieć o kaucji za mieszkanie

Nieruchomości Data publikacji - 19 sierpnia 2021 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
kaucja za mieszkanie


Wynajem nieruchomości to dobry sposób na osiągnięcie regularnych i stałych dochodów. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze trafiamy na rzetelnego i uczciwego najemcę. Kaucja za mieszkanie to forma zabezpieczenia dla właściciela przed ewentualnymi szkodami. O czym trzeba pamiętać biorąc kaucję?

Kaucja co to jest?

Pojęcie kaucji jest uregulowane w Ustawie o ochronie praw lokatorów, która mówi, że właściciel nieruchomości może uzależnić wynajem mieszkania od otrzymania kaucji od najemcy. Ważne jest jednak, że nie może ona przekraczać dwunastokrotności czynszu najmu.

Kaucja za mieszkanie stanowi zabezpieczenie dla właściciela w sytuacji, gdy najemca dopuści się zniszczeń, które nie obejmują zwyczajowego użytkowania mieszkania. Co to znaczy?

Wynajmujący może zatrzymać kaucję, gdy po skończonym najmie w mieszkaniu będą powyrywane kontakty, popękane szyby czy uszkodzone sanitariaty. Nie są to uszkodzenie, które powstają naturalnie. Trzeba pamiętać, że mieszkanie do wynajęcia to nie tylko nieruchomości. Kaucja jest również zabezpieczeniem, które chroni przed uszkodzeniem sprzętu znajdującego się w nieruchomości.

Natomiast przybrudzone ściany czy przeciekające uszczelki to szkody, które wynikają z normalnego użytkowania lokalu. Ścieranie się elementów błyszczących, jak krany czy klamki, pożółknięcie fug czy samoistne pęknięcia na ścianach lub suficie nie mogą obciążać najemcy.

Kaucja za mieszkanie jest również zabezpieczeniem, gdy lokator zaczyna spóźniać się z opłatami czynszowymi lub za media.

Kiedy kaucja wraca do najemcy?

Ustawa o ochronie praw lokatorów reguluję również tę kwestię. Kaucja za mieszkanie, w sytuacji, gdy czynsz oraz media opłacane są do końca trwania umowy, musi zostać najemcy zwrócona w ciągu 30 dni od daty opuszczenia lokalu.

Często praktykowane jest umawianie się najemcy z właścicielem mieszkania, że za ostatni miesiąc nie pokrywa on kosztów czynszu najmu oraz opłat eksploatacyjnych. Jest to rozwiązanie dozwolone, gdy tylko obie strony zgodnie na to przystaną.

W sytuacji, gdy lokator opuszcza mieszkanie przed terminem zakończenia umowy często właściciel potrąca z kaucji czynsz za ostatni miesić. Nie jest to sytuacja zgodna z prawem. Jest to kolejny dowód na to, że umowa najmu musi być podpisana bardzo starannie i dokładnie określać obowiązki i prawa każdej ze stron umowy.

Co zrobić, gdy właściciel nie chce oddać kaucji?

Nie każdy wynajmujący mieszkanie chętnie zwraca kaucję za mieszkanie. W takiej sytuacji koniecznie trzeba interweniować. I tu przydaje się protokół zdawczo-odbiorczy, który został podpisany w momencie sporządzania umowy najmu. Taki sam protokół powinien powstać na zakończenie najmu. Jest to dowód dla najemcy, że stan lokalu nie uległ pogorszeniu.

Wysyłając właścicielowi mieszkania odpowiednie dokumenty często mobilizujemy go do oddania kaucji, gdy to nie pomoże konieczne jest wystosowanie wezwania do zapłaty. Niestety nie istnieje oficjalny dokument pomagający sporządzić takie wezwanie. Należy w nim zawrzeć wysokość kaucji, numer konta, na który ma wpłynąć oraz czas w jakim czekamy na podjęcie działania. Niestety, gdy to nie przekona właściciela do podjęcia odpowiednich kroków pozostaje wyłącznie droga sądowa.

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?