Sprzedaż mieszkania to nie jest łatwe zadanie. Mieszkań na rynku jest bardzo dużo. Klienci mają ogromny wybór. Chcąc sprzedać mieszkanie szybko i korzystanie trzeba się do tego dobrze przygotować. Jak przebiega sprzedaż mieszkania krok po kroku?
Przygotowanie nieruchomości
Rozpoczynając sprzedaż mieszkania trzeba pamiętać, że każda nieruchomości musi zostać odpowiednio przygotowana.
Koniecznie trzeba zadbać o naprawienie drobnych usterek. Cieknąca woda w spłuczce, kapiący kran czy brudne ściany nie zachęcają klientów. Wprost przeciwnie. Zaczną nasuwać podejrzenia, że mieszkanie ma więcej wad tylko, że są one ukryte.
Wystawiając mieszkanie do zbycia koniecznie trzeba usunąć osobiste drobiazgi. Mieszkanie musi być eleganckie, ale neutralne, by trafiło w gust jak największej ilości odbiorców. Zbiór porcelanowych kotów na półce, duża galeria rodzinnych zdjęć czy kolorowe bibeloty powinny zniknąć. Warto postawić żywe rośliny, które pasują do każdego wnętrza.
Kolejnym elementem przygotowania mieszkania jest wykonanie ładnych zdjęć, które zachęcą klientów. Trzeba pamiętać, że zdjęcie jest najważniejszym elementem reklamy nieruchomości. To właśnie w zdjęcie najczęściej wchodzą klienci, którzy szukają mieszkania. Dopiero później czytany jest opis.
Zdjęcia można wykonać samodzielnie, ale można również skorzystać z pomocy fotografa, który zajmuje się fotografowaniem wnętrz. Trzeba pamiętać, że dobre zdjęcie jest odpowiednio doświetlone, skadrowane i wyostrzone.
Samodzielnie czy z pośrednikiem?
Sprzedając mieszkanie należy podjąć decyzję czy chcemy zrobić to samodzielnie czy skorzystamy z pomocy pośrednika w handlu nieruchomościami.
Samodzielna sprzedaż wiąże się z dużym zaangażowaniem. Trzeba umieścić reklamę na portalach internetowych. Koniecznie trzeba ją często ponawiać, gdyż w przeciwnym razie zniknie w natłoku innych mieszkań. Trzeba również pamiętać, że konieczne jest poświecenie czasu na pokazywanie mieszkania kupującym, co często bywa trudne do pogodzenia z godzinami pracy.
Sprzedaż mieszkania krok po kroku z pośrednikiem pozwala zrzucić te obowiązki na agenta nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jakim jest prowizja biura nieruchomości.
Ach, te dokumenty!
Ostatnim etapem sprzedaży mieszkania jest przygotowanie dokumentów niezbędnych do podpisania umowy przedwstępnej lub przyrzeczonej.
Umowa przedwstępna jest wymagana, gdy klient kupujący wspiera się kredytem hipotecznym. Konieczne jest dostarczenie aktu notarialnego zakupu nieruchomości. Niezbędny będzie wypis z ksiąg wieczystych, który jest jedynym wiarygodnym dokumentem mówiącym o stanie prawnym nieruchomości. Często niezbędne jest również zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty o niezaleganiu z opłatami czynszowymi.
Na akt notarialny konieczne będzie dostarczenie dokumentu o wymeldowaniu wszystkich z przedmiotowego lokalu.
Gromadząc dokumenty należy pamiętać, że większość z nich jest ważna wyłącznie 30 dni. Nie ma sensu jeszcze przed znalezieniem nabywcy zbierać dokumentów. Nie zawsze udaje się sprzedać mieszkanie w tak krótkim czasie.