Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Pomiary kamerą termowizyjną w budownictwie

Budownictwo Data publikacji - 20 czerwca 2022 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl


Termografia w podczerwieni jest jedną z najlepszych metod określania obszarów utraty energii z budynków, co czyni ją niezbędnym narzędziem dla wielu firm budowlanych. Kamery termowizyjne pozwalają inżynierom na szybką identyfikację regionów o nadmiernej temperaturze lub źródeł strat ciepła, takich jak luki w izolacji termicznej.

Czym cechują się kamery termowizyjne?

Najlepsze kamery termowizyjne pozwalają dokładnie zobaczyć i zmierzyć różnice temperatur z bezpiecznej odległości. Są one doskonałe nie tylko do określania wskaźnika BER budynku, ale także do inspekcji dachów, oceny szkód spowodowanych przez wodę oraz wielu innych badań strukturalnych (w tym tuneli, betonowych konstrukcji mostów, prac renowacyjnych oraz systemów mechanicznych i elektrycznych).

Jak działa kamera termowizyjna?

W najbardziej podstawowym ujęciu termowizja pozwala zobaczyć ciepło wypromieniowywane przez obiekt. Kamery termowizyjne mniej więcej rejestrują temperaturę różnych obiektów w kadrze, a następnie przypisują każdej z nich odcień koloru, co pozwala zobaczyć, jak dużo ciepła wypromieniowuje dany obiekt w porównaniu z obiektami znajdującymi się wokół niego. Kamery termowizyjne wykrywają temperaturę poprzez rozpoznawanie i wychwytywanie różnych poziomów światła podczerwonego oraz przekształcanie promieniowania podczerwonego w obraz dwuwymiarowy. Wiele modeli ma czułość, która wskazuje różnicę 0,2 stopnia. Pozwala to wykwalifikowanym operatorom na doskonałe przedstawienie charakterystyki energetycznej konstrukcji w znanych warunkach. Wykorzystując te informacje w sposób inteligentny, właściciele budynków mogą ocenić, czy i kiedy wymagają one naprawy lub konserwacji, czy też nowe konstrukcje spełniają kryteria wydajności.

Jak wybrać odpowiednią kamerę na podczerwień?

Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór kamer termowizyjnych. Aby znaleźć właściwą kamerę termowizyjną, należy rozważyć kilka cech kamery w porównaniu z potrzebami danego zastosowania.

1. Zakres temperatur może być jednym z najważniejszych czynników. Przed dokonaniem zakupu należy zadać sobie pytanie: W jakiej prawdopodobnej temperaturze będziesz rejestrować obrazy? Czy będą występować duże różnice temperatur?

2. Rozdzielczość — większość kamer termowizyjnych ma mniejszą liczbę pikseli niż kamery światła widzialnego, dlatego ocena rozdzielczości detektora jest również ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji. Rozmiar obszaru obrazowania i celu będzie decydował o wymaganej rozdzielczości. Na przykład wykrywanie małych obiektów będzie wymagało zastosowania kamer termowizyjnych o wysokiej rozdzielczości.

3. Dokładność — często kamera termowizyjna jest używana nie tylko do wykrywania różnic temperatury, ale także do pomiaru tych różnic. W tym sensie kluczowymi czynnikami są dokładność i powtarzalność. Większość wysokiej jakości kamer termowizyjnych osiąga dokładność ±2% lub lepszą.

4. Trwałość kamery termowizyjnej jest ważna, zwłaszcza w zastosowaniach takich jak zaawansowany nadzór, bezpieczeństwo i monitorowanie infrastruktury krytycznej. Jeśli kamery termowizyjne muszą przez długi czas przebywać na zewnątrz lub być przenoszone w trudnych warunkach przemysłowych, trwałość będzie istotnym czynnikiem.

RenomaBud to firma, która posiada najlepszych kamer termowizyjnych –https://www.renomabud.pl/. Z tego właśnie powodu zachęcamy do skorzystania z jej usług.

Jak urządzić łazienkę w stylu industrialnym?

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?