Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Poduszki dekoracyjne na kanapę – jak je łączyć, by wyglądały zjawiskowo?

Dom Data publikacji - 28 sierpnia 2021 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
poduszki na kanapę


Poduszki na kanapę to jeden z najważniejszych elementów dekoracyjnych salonu. Jest to również bardzo szybki i jednocześnie tani sposób na zmianę wystroju. Warto o tym pamiętać. Jak wybrać poduszki, które będą prawdziwą ozdobą sofy?

Ile poduszek powinno być na sofie?

Wydawać by się mogło, że ilość poduszek na kanapie nie ma znaczenia. Nie prawda! Duża ilość poduszek może i wygląda ładnie, ale nie będzie to wygodne rozwiązanie.

Wybierając poduszki na kanapę, należy pamiętać, że powinno ich być tyle, by można był usiąść na sofie bez przekładania lub zdejmowania poduch. Jest to bardzo niewygodne i niepraktyczne.

Wybierając ilość poduch na kanapę, można posłużyć się też wyliczeniami, które ułatwiają podjęcie decyzji. Do sofy 3 osobowej najlepiej wybrać 2 lub 4 poduszki. Na większej kanapie można sobie pozwolić nawet na 6 poduszek. 4 poduszki to bezpieczna liczba na większości kanap. Warto pamiętać, że poduszki nie muszą występować parzyście. Na niektórych kanapach świetnie wyglądają 3 lub nawet 5 poduszek.

Jak dobrać kształt poduszek?

Wybierając poduszki na kanapę, warto pobawić się nie tylko rozmiarem, kolorem, ale również ich kształtem. Na sofie nie muszą być wszystkie poduszki w tym samym kształcie.

Wybierając poduszki kwadratowe, można uzupełnić je mniejszymi poduszkami prostokątnymi czy jedną okrągła, która znajdzie się na środku sofy. Warto pamiętać, że kwadratowe, czyli wyższe poduszki, świetnie współgrają z kanapami o wyższym oparciu. Na sofy o niższym oparciu można wybierać poduchy prostokątne. Sprawdzą się również wałki.

Poduszki na kanapę najczęściej układamy zgodnie z wielkością. Większe z tyłu, mniejsze z przodu. Jest to racjonalne ułożenie. Na szerokim łóżku można pozwolić sobie na warstwowe ułożenie poduch. Na wąskiej sofie się to nie sprawdzi.

Wybierając poduszki, warto zwrócić uwagę na poduchy w nietypowych kształtach. Węzeł, okrąg czy gwiazda będą świetnie wyglądały. Bardzo ważne jest, by wybierać tylko jedną poduszkę, która ma niestandardowy kształt. Zbyt duża ilość takich poduszek na łóżku wprowadzi chaos.

Zabawa kolorem

Poduszki na kanapę najczęściej dobieramy pod kolor sofy, firan lub dywany. Monochromatyczne zestawienie sprawdzi się w większości kompozycji. Jest bezpieczne i zachowawcze. Warto jednak czasem zabawić się kolorem i wprowadzić mocniejszy akcent.

W zbiorze poduszek może znaleźć się jedna poducha o mocnym, intensywnym kolorze. Warto również postawić na wzory, które są bardzo interesujące i modne w ostatnich latach. Do nowoczesnego salonu świetnie będą pasowały wzory geometryczne. Kwadraty, koła czy zbiór trójkątów ożywią każde pomieszczenie. Wizerunki zwierząt przypominające grafikę również świetnie wpiszą się w klimat. Bardzo interesująco wyglądają poduszki z napisami.

Do wnętrz w stylu rustykalnym można wybrać poduszki w kwiaty czy wzory zwierzęce. Nie należy bać się kolorów ani wzorów. Trzeba jednak pamiętać, że poduszki muszą się ze sobą łączyć. Zestawienia kolorystyczne lub łączenie wzorów dużych z małymi to dobry sposób na harmonijne wnętrze.

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?