Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Jak zrobić skalniak samodzielnie?

Budownictwo Data publikacji - 13 września 2021 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
jak zrobić skalniak


Warto czasami wprowadzić trochę świeżości do otoczenia swojego domu i wiedzieć jak zrobić skalniak. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że można go zakładać nawet przez cały rok.

Kiedy wykonać skalniak?

Wiosna lub późne lato to jednak najlepszy czas na jego założenie. Jest tak, ponieważ w maju nie ma jeszcze takich upałów, dlatego rośliny mają idealne warunki dla wzrostu. Z kolei we wrześniu wilgotność jest na dużym poziomie, a do tego panują niższe temperatury, które wpływają korzystnie. Pierwsze co należy zrobić to wybrać odpowiednie miejsce. Kształt i wygląd ogrodu ma w tej kwestii bardzo duże znaczenie, ponieważ w każdym wypadku miejsce powinno być dobierane indywidualnie. W dużym ogrodzie ludzie wykonują go zazwyczaj w samym centrum. Wokół niego tworzą wtedy wiele ścieżek, które naprawdę dobrze się prezentują. Można go też umiejscowić na skarpie lub nasypie. W ten sposób wykorzysta się naturalne ukształtowanie powierzchni. Takie rozwiązanie sprawi, że cały proces będzie mniej czasochłonny, a budowa skalniaka przebiegać będzie sprawnie. Trzeba również pamiętać o odpowiednim przepływie wody. Na płaskich terenach niezbędne jest niestety wykonanie drenażu. Skalniak można też umieścić blisko tarasu, co spowoduje, że wejście do domu będzie wyglądać jeszcze atrakcyjniej. W nowoczesnych skalniakach ścieżki, które prowadzą do altany wyglądają jak prawdziwy dywan z roślin. Najważniejsza zasada to wykonać skalniak tak, żeby pasował do krajobrazu i był dobrze wkomponowany w otoczenie. Nie jest to ciężkie zadanie, ale dla kogoś bez żadnego doświadczenia może to się okazać bardzo dużym wyzwaniem. Aspekt nasłonecznienia jest kluczowy podczas wyboru lokalizacji. Na pełnym słońcu obsadza się zupełnie inne rośliny niż w zacienionym miejscu i trzeba koniecznie o tym pamiętać. Z reguły bardziej okazale prezentują się słoneczne skalniaki, które przyciągają również większą uwagę.

Wybór lokalizacji

Dobrym pomysłem jest także obserwacja własnego ogrodu trwająca kilka dni, podczas której można wybrać najlepiej nasłonecznione miejsca. Wschodni i zachodni stok zazwyczaj są najbardziej korzystnymi stanowiskami dla większości roślin. Warto również przyjrzeć się wysokim drzewom, które także mogą stanowić cień dla skalniaka. Podczas jego budowy należy w jak największym stopniu skupić się na naturalnych aspektach terenu. Pierwszym krokiem jest przygotowanie projektu, który będzie spełniał oczekiwania klienta. W projekcie musi się znaleźć dokładna lokalizacja, wielkość, styl, kształt oraz roślinność jaka będzie występować na skalniaku. W małych ogródkach sprawa jest trochę utrudniona, ponieważ można się zdecydować jedynie na niewielki skalniak zbudowany na bazie kamieni i kilku roślin. Warto jednak dodać, że trzeba się odpowiednio postarać i nawet coś takiego będzie wyglądać jak istne dzieło sztuki. Potrzebne jest oczywiście zaangażowanie oraz odpowiedni pomysł na zagospodarowanie przestrzeni. Lepiej nie wykonywać kwadratowych i okrągłych skalniaków, które nie mają zbyt wiele wspólnego z naturalnością. Z samego założenia skalniak powinien już być nieregularny.

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?