Jak działa ogrzewanie na podczerwień.

Sposobów na ogrzewanie domu jest wiele. Można pozostać przy bardziej tradycyjnych rozwiązaniach lub zdecydować się na bardziej innowacyjne ogrzewanie na podczerwień. Na czym polega i jak działa taka instalacja grzewcza?

Jak działa instalacja grzewcza na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień można porównać do promieni słonecznych, ponieważ bazuje ono na przemieszczaniu się fal elektromagnetycznych. Tym samym mamy bardzo podobne odczucia – grzejnik podczerwieni nie ogrzewa powietrza, ale wszystko to, co znajduje się dookoła, w tym przede wszystkim ludzi. Tym samym nie pojawia się problem suchego i nieprzyjemnego powietrza, co znacznie podnosi komfort przebywania w pomieszczeniu, który ogrzewany jest instalacją na podczerwień. Odczuwalne ciepło jest bardzo przyjemne podobnie jak to pochodzące od słońca czy rozpalonego kominka. 
Ogrzewanie na podczerwień to specjalne otwarte od góry panele, które działają na zasadzie naturalnej konwekcji – zimne powietrze dostaje się do wnętrza, gdzie jest ogrzewane, a następnie wydostaje się z nich górą. Co istotne, jest to niewymuszony ruch powietrza, dzięki czemu jest on praktycznie niezauważalny. Zamkniętą obudowę mają tylko panele łazienkowe. Aby instalacja na podczerwień działała, potrzebne jest tylko zasilanie elektryczne. Wszystkie zamontowane panele tworzą spójny system ogrzewania na podczerwień. 

Źródło ciepła, czyli grzejnik podczerwieni

Najważniejszym elementem ogrzewania na podczerwień są specjalne panele, które posiadają otwartą budowę, dzięki czemu zimne powietrze dostaje się do środka i oddawane jest jako przyjemne ciepło. Grzejnik podczerwieni można zarówno powiesić na ścianie, jak i postawić na podłodze. Promienniki te ogrzewają bezpośrednio ludzi i przedmioty, które znajdują się w zasięgu ich promieniowania. Jako że nie potrzebują dodatkowego nadmuchu, to są również bezpieczne dla alergików – nie unoszą kurzu w czasie swojej pracy. Panele na podczerwień odznaczają się także nowoczesnym designem, dzięki czemu idealnie wpisują się w dzisiejsze trendy w aranżacji wnętrz. 

Ogrzewanie na podczerwień z termostatem

Każdy grzejnik podczerwieni, który posiada termostat, daje możliwość ustawienia optymalnej temperatury, czyli takiej, która jest dla nas najbardziej komfortowa. Jest to zakres od 5 – 30 stopni. Co istotne, dla jeszcze większej wygody, można poziom temperatury programować dobowo oraz tygodniowo. Nasze wybory mogą być również przechowywane w pamięci urządzenia. Tym samym możemy wygodnie i zależnie od swoich preferencji sterować ogrzewaniem naszego domu.

Redakcja wyposazenie-domu.pl