Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Płytki elewacyjne – prosty sposób na piękną ścianę

Budownictwo Data publikacji - 4 kwietnia 2022 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
płytki

Płytki elewacyjne cieszą się ogromną popularnością i trudno się temu dziwić. Dzięki nim możemy uzyskać nietypowy wygląd ściany wewnętrznej, ale takie rozwiązanie można zastosować również na zewnątrz budynku. Spora różnorodność i ogromna gama kolorystyczna sprawiają, że można dzięki nim mocno odmienić każdą ścianę. Jakie płytki wybrać do swojego domu i w jaki sposób przeprowadzić ich montaż? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.

Jakie są największe zalety płytek elewacyjnych?

Dzięki płytkom elewacyjnym wewnętrznym możemy nadać niesamowitego charakteru każdemu pomieszczeniu. Mocne akcenty na ścianach z wykorzystaniem takich płytek podkreślają nowoczesne wnętrza, ale są stosowane właściwie w każdym stylu. Jeszcze kilkanaście lat temu do uzyskania efektu ceglanej ściany konieczne było jej wymurowanie. Teraz sprawa jest zdecydowanie prostsza. Wystarczy zdecydować się na markowe płytki elewacyjne umożliwiające osiągnięcie takiego wyglądu i gołym okiem trudno będzie stwierdzić, czy dana ściana faktycznie została wymurowana z cegły, czy może na jej powierzchni przyklejona została okładzina imitująca ten materiał.

Rozwiązanie to jest coraz częściej wykorzystywane na ścianach zewnętrznych. Wykorzystanie mrozoodpornego kleju sprawia, że po poprawnym zamontowaniu płytki służą nam przez wielu lat, są łatwe w czyszczeniu i bardzo efektownie zdobią każdą elewację.

W jaki sposób montuje się płytki elewacyjne na ścianie

Montaż płytek elewacyjnych nie jest przesadnie skomplikowany, ale wymaga pewnego doświadczenia i elementarnej wiedzy z zakresu budownictwa. Bez tego bardzo trudno położyć płytki równo i estetycznie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by się tego nauczyć. Zdecydowanie łatwiej jest układać je na prostych, niezniszczonych ścianach. Jeśli powierzchnia jest nierówna, konieczne jest korygowanie płaszczyzny grubszą lub cieńszą warstwą kleju. Zanim zaczniemy pracę, musimy wyposażyć się w:

  • płytki elewacyjne,
  • klej wewnętrzny lub zewnętrzny,
  • specjalny system ułatwiający utrzymanie płaszczyzny,
  • grunt budowlany,
  • pacę, kielnię, wiaderko i mieszadło wolnoobrotowe.

Wszystko to sprawi, że praca będzie prosta, a ostateczny efekt zgodny z naszymi oczekiwaniami. Zanim rozpoczniemy pracę, należy wyrównać chłonność podłoża. W tym celu ścianę malujemy specjalnym gruntem. Po jego wyschnięciu obliczamy, ile rzędów płytek można ułożyć na wybranej powierzchni. Jest to o tyle ważne, że umożliwia osiągnięcie ładnego efektu, pozbawionego niewielkich ścinków, które mogą zniszczyć ostateczny wygląd.

Po całkowitym przeschnięciu gruntu nakładamy niewielką porcję kleju na ścianę, wykorzystując do tego celu specjalną pacę z zębami. W kolejnym kroku dociskamy płytkę i zajmujemy się kolejnym elementem. Ważne jest właściwe wykorzystanie krzyżyków lub specjalnych systemów służących do poziomowania płytek. Pozwalają one osiągnąć idealnie płaską powierzchnię, co mocno poprawia ostateczny wygląd ściany. Po ułożeniu płytek pozostaje nam do wykonania tzw. fugowanie, które polega na wtarciu w przestrzenie pomiędzy płytkami odpowiedniej zaprawy.

Jak urządzić łazienkę w stylu industrialnym?

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?