Dopasowanie oświetlenia do wnętrza ma kluczowe znaczenie – nie tylko dla funkcji, jaką dany pokój pełni, ale też tego, jaki chcemy w nim zbudować klimat. Plafony oraz plafoniery to ciekawe rozwiązanie, które łatwo jest wkomponować we wnętrza utrzymane w różnorodnych stylach. Co wyróżnia ten typ lamp oraz jakie są ich zalety? Opisujemy poniżej.
Plafoniery są lampami typu sufitowego, a więc znajdują się bezpośrednio przy suficie. Mogą się różnić zarówno stylem, jaki i rodzajem i natężeniem światła, jakie emitują. Mogą stanowić główne źródło oświetlenia bądź dodatkową jego formę. W niektórych pomieszczeniach sprawdzają się zdecydowanie lepiej.
Plafony, dzięki swojej konstrukcji, nie zajmują dużo miejsca. Będą więc idealne dla pomieszczeń, w których sufit jest umieszczony stosunkowo nisko. Także w niewielkich mieszkaniach, ponieważ wizualnie mogą korzystnie wpływać na przestronność pomieszczeń. Plafony mogą oświetlać również przedpokoje, korytarze, hall. A ponieważ plafony występują w wersjach eleganckich, z kryształowymi elementami, jak również w bardziej prostych, geometrycznych formach – mogą być ozdobą mieszkania utrzymanego w dowolnym stylu. Oczywiście są takie aranżacje, z którymi plafony będą współgrały najlepiej. Mowa o stylu skandynawskim, charakteryzującym się pełną surowością, stylu śródziemnomorskim, gdzie gra świateł odgrywa dużą rolę, a lampy nie powinny być przytłaczające, a także w minimalistycznym czy industrialnym. Stylizowane bądź postarzane plafony mogą być ozdobą nawet we wnętrzach glamour czy inspirowanych stylem pałacowym.
Plafony emitują rozproszone światło – w przypadku modeli o regulowanej intensywności światła bądź też modeli LED – mogą z powodzeniem stanowić główną lampę w danym pomieszczeniu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie generują oślepiającego światła, sprawdzą się zatem w sypialniach, gdzie szczególnie ważne jest utrzymanie we wnętrzu relaksującej atmosfery. W pokoju dziecięcym takie rozwiązanie również zostanie docenione – umieszczone pod sufitem lampy są trudniejsze do zrzucenia czy uszkodzenia, nie ma też ryzyka, że plafon spadnie na dziecko (żyrandol – jako większy i cięższy element może budzić mniejsze zaufanie nad łóżeczkiem).
Stylizowane plafoniery wyposażone w większą ilość świateł LED (wielopunktowe) z powodzeniem znajdą miejsce w salonie czy jadalni. Dzięki rozproszonemu światłu łatwiej będzie zaakcentować poszczególne elementy pomieszczenia. Plafony LED tworzą idealne warunki do eksponowania dekoracyjnych elementów np. na tkaninach. Występują również w różnych wersjach kolorystycznych, które można dobrać do rodzaju pomieszczenia. Plafony jednopunktowe mogą być dodatkowym źródłem oświetlenia w pomieszczeniach – np. doświetlać wydzielone strefy w salonie czy w kuchni.
Wyposażenie mieszkania prywatnego lub domu nie jedyne zastosowanie plafonów. Można je wykorzystać także w obiektach użyteczności publicznej – np. w biurach, urzędach. Żarówki LED charakteryzują się nie tylko optymalną emisją światła, ale również niskim zużyciem energii elektrycznej. Takie rozwiązanie pozwala zredukować koszty, ale także korzystnie wpływać na środowisko naturalne wokół nas.