Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Krok po kroku: jak zaplanować budowę dachu?

Budownictwo Data publikacji - 25 kwietnia 2022 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl


Dach domu jest jego zwieńczeniem. Zabezpiecza budynek przed czynnikami atmosferycznymi i odpowiada za jego prawidłową izolację. Jak zaplanować budowę dachu krok po kroku?

Jak zbudowany jest dach?

Domy jednorodzinne są wykańczane za pomocą dachów spadzistych lub dachów płaskich. Obecnie najpopularniejsze okazują się dachy dwuspadowe, które są tanie i proste w wykonaniu. Również spotykane są dachy o innych konstrukcjach, na przykład czterospadowe, mansardowe, naczółkowe, jednospadowe – pulpitowe.

Dach budynku jest zbudowany z dwóch zasadniczych elementów – konstrukcji nośnej oraz pokrycia. W przypadku domów jednorodzinnych o skośnych dachach ich konstrukcja nośna bazuje na belkach drewnianych. Tworzą one wtedy więźbę dachową. Dachy płaskie, określane również jako stropodachy, wykonuje się zazwyczaj z żelbetu.

Pokrycia dachowe to różne materiały do wyboru. Najczęściej w przypadku dachów spadzistych wykorzystuje się dachówki cementowe lub ceramiczne, blachodachówkę, gonty bitumiczne. Z kolei na dachy płaskie używana jest papa bitumiczna sprzedawana w rolkach.

Dach jest również ocieplany. Obecnie stosuje się do tego celu głównie wełnę mineralną, ale można też wykorzystać inne materiały, na przykład styropian, celulozę, piankę PUR – poliuretanową. Aby zabezpieczyć dach przed przeciekaniem i umożliwić właściwe odprowadzanie wilgoci, kładzie się specjalne membrany dachowe. Mają one formę folii i umieszczane są przy izolacji.

Dach może zawierać również okna dachowe, które pozwalają na doświetlenie poddaszy. W jego konstrukcji stosowane są ponadto kominy, obróbki blacharskie, rynny do odwadniania, instalacja odgromowa czy wyłazy.

Budowa dachu – jak ją zaplanować?

Wykonanie dachu na domu jednorodzinnym stanowi bardzo ważny etap jego budowy, dlatego należy odpowiednio ją zaplanować.

Projekt dachu

Podstawą jest projekt dachu i to na nim powinna bazować jego budowa. Projekt dachu w przypadku nowo budowanych domów zawarty jest w ich planach. Gdy natomiast planuje się przebudowę domu wraz ze zmianą konstrukcji dachowej, wtedy konieczne będzie przygotowanie osobnego planu nowego dachu. Taki projekt może wykonać doświadczone biuro architektoniczne.

Projekt dachu powinien zawierać dokładne informacje dotyczące jego konstrukcji, razem z rzutami i przekrojami, wymiarami, a także wykazem potrzebnych materiałów.

Wykonawca dachu

Budowę dachu najlepiej powierzyć specjalistycznej firmie, która ma w tym duże doświadczenie. Pracami zajmują się firmy ciesielskie, które przygotowują drewniane konstrukcje dachowe, a także firmy dekarskie, które zajmują się kompleksowym wykonawstwem dachów na zamówienie klientów. Najlepiej skorzystać z usług rekomendowanej firmy, która ma sporo pozytywnych opinii wystawionych przez klientów. Dzięki temu można mieć pewność, że budowa dachu będzie przebiegać bez problemów.

Warto pomyśleć o wcześniejszym zarezerwowaniu usług, ponieważ dobre firmy ciesielskie i dekarskie mają wiele zleceń od klientów i czas oczekiwania na wolny termin w ich przypadku może być bardzo długi.

Materiały do budowy dachu

Przed rozpoczęciem budowy dachu należy też zakupić niezbędne materiały. Warto zrobić to z wyprzedzeniem, ponieważ w sklepach zdarzają się braki i opóźnienia w dostawach. Należy zamówić produkty na konstrukcję dachu i niezbędne elementy dodatkowe, między innymi okna dachowe, rynny, obróbki blacharskie. Na wszystkie materiały powinno się znaleźć miejsce do ich magazynowania.

Trzeba pamiętać o tym, że drewniana więźba dachowa powinna być odpowiednio przechowywana. Musi być zabezpieczona przed czynnikami pogodowymi, by była sucha podczas montowania. Wilgotne drewno jest bardziej narażone na wypaczanie.

Do kiedy można zbudować dach na domu?

Duże znaczenie przy planowaniu budowy zadaszenia domu ma czas. Nie powinno się pozostawiać budynku bez jego zwieńczenia na zimę, dlatego budowa dachu musi być rozplanowana tak, by zdążyć przed pierwszymi opadami śniegu. Właściwa aura jest bardzo istotna. Najlepiej, aby pogoda była sucha i bezwietrzna. W takich warunkach można prowadzić prace w minusowych temperaturach. Gdy natomiast pojawiają się opady, nawet dodatnie temperatury nie będą wystarczające, by wykonać roboty.

Warto pamiętać o tym, że budowa dachu wymaga odpowiedniego zaplanowania. Pod kątem technicznym konstrukcja zadaszenia domu musi być ujęta w projekcie, natomiast to jeszcze nie wszystko, co jest potrzebne do rozpoczęcia prac. Należy również znaleźć odpowiedniego wykonawcę, zakupić niezbędne materiały, a także rozplanować budowę w czasie, aby prace odbywały się w sprzyjających warunkach.

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?