Jak wynająć mieszkanie szybko i bezpiecznie?

Wynajem mieszkania to dobry sposób na uzyskanie stałego i stabilnego dochodu pasywnego. Nie znaczy to jednak, że jest to łatwe zadanie. Do wynajmu nieruchomości trzeba dobrze się przygotować. Jak wynająć mieszkanie szybko i bezpiecznie?

Przygotuj nieruchomość!

Zastanawiając się, jak wynająć mieszkanie, nie można zapomnieć o tym, że mieszkanie wystawione do obrotu koniecznie musi zostać do niego przygotowane. Co to znaczy?

Mieszkanie do wynajmu musi być estetyczne, czyste i zadbane. Mogłoby się wydawać, że jest to tak oczywiste, że nie warto o tym wspominać. A jednak!

Umeblowanie mieszkania do wynajmu nie polega na wstawieniu do niego wszystkich mebli, których nie potrzebujemy. Takie mieszkanie nie będzie cieszyło się popularnością wśród najemców. Meble powinny być eleganckie i neutralne tak, by spodobały się jak największej grupie odbiorców.

Warto również pamiętać o naprawieniu drobnych usterek. Cieknąca woda w kranie, przepalona żarówka czy zepsuta spłuczka w łazience nie pomagają w szybkim znalezieniu klienta.

Reklama dźwignią handlu

Po odpowiednim przygotowaniu mieszkania czas przystąpić do kolejnego zadania. Należy przygotować ofertę najmu.

Bardzo ważnym elementem oferty są zdjęcia. Mieszkanie, które ładnie wygląda na zdjęciach przyciągnie więcej chętnych. Osoby, które nie są w stanie samodzielnie zrobić gustownych zdjęć lub nie mają odpowiedniego sprzętu, powinny skorzystać z usług profesjonalnego fotografa, który specjalizuje się w fotografowaniu wnętrz. Dzięki temu można liczyć na dużo większe zainteresowanie ofertą. Zdjęcia będą prawidłowo doświetlone, ostre i ładnie skadrowane.

Układając tekst reklamy, warto podkreślić atuty mieszkania. Nie znaczy to, że warto pisać nieprawdziwą reklamę. Jest to strata czasu dla właściciela i dla klienta. Najemcy, którzy przyjdą oglądać nieruchomość, szybko zweryfikują prawdziwość ogłoszenia.

Umowa najmu – najważniejszy dokument

Ostatnim elementem wynajmu nieruchomości jest sporządzenie dobrej umowy najmu. Co powinno się w niej znaleźć?

Bardzo ważne jest określenie wysokości kwoty czynszu najmu. Dodatkowo należy określić, kto pokrywa koszty opłat za media. Gaz, woda czy śmieci to często duże koszty.

W umowie najmu musi również znaleźć się dokładna data, do kiedy opłaty mają być uregulowane. Najczęściej jest to 10 dzień każdego miesiąca. Jest to jednak data, którą można zmienić tak, by była dla wszystkich wygodna. Bardzo ważne jest również określenie formy płatności.

Kaucja jest kolejnym punktem umowy, która musi być dokładnie sprecyzowana. Jest to zabezpieczenie dla właściciela nieruchomości na wypadek dokonania w lokalu zniszczeń, które wybiegają poza standardowe użytkowanie lokalu. W takiej sytuacji właściciel ma prawo skorzystać z kaucji, by pokryć koszt remontu.

W umowie najmu musi się również znaleźć ustalenie ile czasu ma wynajmujący na zwrot kaucji po rozwiązaniu umowy najmu.

Zastanawiając się jak wynająć mieszkanie, by było to bezpieczne nie można zapomnieć o protokole zdawczo-odbiorczym, który jest integralnym elementem umowy najmu. Jest to opis stanu nieruchomości wraz z umeblowaniem na dzień wydanie lokalu najemcy.

Redakcja wyposazenie-domu.pl