Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Doradzamy, jaki wybrać stół do małej kuchni

Dom Data publikacji - 21 października 2022 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
stół do małej kuchni


Wybranie odpowiedniego stołu do jadalni jest trudne i wymaga przemyślenia kilku spraw.

Podpowiemy, jaki stół wybrać do wąskiej małej kuchni, jaki kształt będzie optymalny i kiedy postawić na rozkładany stół kuchenny. Niewielka  kuchnia ze stołem? To się może udać z Meble Makarowski! (https://meblemakarowski.pl/).

Jaki stół do kuchni wybrać: mały czy duży?

Większy stół do kuchni byłby doskonałym wyborem, jednak w wielu kuchniach się nie zmieści. Duże stoły najczęściej pojawiają się w kuchniach otwartych na salon, natomiast stół do małej kuchni częściej jest dwuosobowy. W niewielkiej kuchni funkcjonuje jako dodatkowy na szybkie poranne wypicie kawy albo zjedzenie śniadania. Duży stół lepiej ustawić w jadalni albo pokoju dziennym, a kuchnię zostawić jako miejsce głównie przygotowywania posiłków.

Jak dobrać wysokość niewielkiego kuchennego stołu?

Na początku trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, czym dokładnie jest mały stół do kuchni. Dla wielu mały stół jest tożsamy z niskim, co tutaj jest nietrafione. Małe stoły kuchenne powinny mieć standardową wysokość, czyli ok. 70 cm. Szukając tego mebla trzeba pamiętać, by na jedną osobę przypadało ok. 25 cm kw. Jeśli chcemy praktyczny stół kuchenny do kawalerki, możemy wybrać jeden z najmniejszych modeli, jednak dla większej rodziny lepszym rozwiązaniem będzie stół na wymiar.

Gdzie ustawić stół w małej kuchni?

Ustawianie stołu w niewielkiej kuchni jest problematyczne. W takich kuchniach najczęściej stawia się na dwa rozwiązania. Mały stół kuchenny ustawiony przy ścianie – zabudowa kuchenna ma wtedy kształt litery L i jedna ściana jest wolna lub stół do wąskiej kuchni zastępuje blat roboczy. Robi się tak często w kuchniach w kształcie litery U lub C. Jak wstawić stół do małej kuchni? W niewielkich kuchniach nie warto ustawiać stołu podobnie jak wyspa kuchenna. Trzeba pamiętać też, że stół nie może tarasować przejścia z kuchni do innych pomieszczeń oraz ograniczać zakresu ruchu przy blacie roboczym.

Kiedy postawić na mały rozkładany stół kuchenny?

Stół do małej kuchni z na co dzień nie może zajmować zbyt dużo miejsca. W domu na pewno przyda się taki, przy którym w razie potrzeby będzie mogło usiąść więcej osób. Jeśli salon jest za mały, by na co dzień stał tam duży stół, warto rozważyć kupno składanego stołu do jadalni albo małej kuchni. Powiększenie stołu najczęściej polega na rozsunięciu blatu i uniesieniu niektórych jego elementów. Kupując stół do jadalni rozkładany, warto poznać jego funkcjonalności. Bardzo ważne jest, czy taki stół może być mały lub duży, czy daje pośrednie możliwości. Innym pomysłem jest rozkładany stół do małej kuchni rozkładany przez uniesienie przytwierdzonego do ściany blatu i podparcie go nogą lub podstawką. Takiego stołu nie da się przenieść do jadalni, ale idealnie sprawdzi się w małej  wąskiej kuchni, w której jest potrzebny tylko przez chwilę, a przez resztę czasu zabiera miejsce.

Mały stół – wiele możliwości, czyli jak wybrać nieduży kuchenny?

Niewielki stół kuchenny nie musi sprawiać, że nie będzie mogło przy nim usiąść kilka osób. Wystarczy… usunąć jego nogi! Rzecz jasna nie wszystkie, tylko ich część. Jeśli stolik w kuchni będzie przytwierdzony do ściany, zamiast klasycznych czterech nóg może mieć dwie lub jedną. W takiej sytuacji nogi nie muszą być przytwierdzone do brzegu blatu kuchennego. Lepiej, jeśli będą w centralnej części blatu, pozwoli to zostawić więcej miejsca. Nie zawsze nogi stołu muszą być zamontowane symetrycznie. Jeśli stół kuchenny jest przytwierdzony do ściany krótszym bokiem i jest wąski, wystarczy jedna po jego przeciwnej stronie.

Jaki kształt małego stołu kuchennego jest optymalny?

Wybór kształtu stołu kuchennego często będzie motywowany kształtem samego wnętrza. Do wąskiej długiej kuchni najlepszy będzie stół w kształcie wydłużonego prostokąta lub mały kwadratowy stół, który da się połączyć z blatem kuchennym. Kwadratowa kuchnia zapewnia więcej możliwości. Aranżacje wtedy będą bazować na ustawieniu zabudowy kuchennej. Najczęściej taki stół ustawia się przy pustej ścianie, więc dobrym wyborem jest półokrąg lub kwadrat. W małej kuchni bardzo rzadko zdarza się, by jeden z kątów był całkowicie pusty. Jeśli możemy sobie na to pozwolić, dobrym pomysłem będzie nieduży okrągły stół. W takiej sytuacji warto też zastanowić się nad zamontowaniem na stałe przy ścianach siedzisk zamiast wstawienia krzeseł. W narożniku można też ustawić kwadratowy stół z wyciętą ćwiartką, zabiera nieco miejsca. W małych kuchniach ciekawie wygląda trójkątny stół ustawiony w narożniku. 

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?