Inwestycją, która cieszy się dużą popularnością w ostatnich latach jest remont starego domu. Odnowienie mieszkania pozwala zarobić naprawdę duże pieniądze, dlatego wiele osób się na to decyduje.
Zalety remontu
Budowa domu od zera niestety pochłania ogromne ilości czasu oraz pieniędzy, dlatego zakup starego mieszkania nie wydaje się być złym pomysłem. Trzeba jednak pamiętać, że przeprowadzony remont musi być generalny, czyli obejmować wszystkie uszkodzone elementy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku bardzo starych domów, czasami remont nie jest w ogóle opłacalny. Koszty są zależne od technologii wykonania budynku oraz ilości materiałów.
Cena renowacji mieszkania
Trzeba też dostosować dom do warunków gruntu. Stan budynku ma największy wpływ na nieuniknione wydatki, dlatego trzeba się zastanowić, czy remont ma w ogóle sens. Cena renowacji w niektórych przypadkach jest tak duża, że postawienie nowego budynku wydaje się być lepszym pomysłem. Osoby, które planują taką inwestycję powinny najpierw dokładnie obejrzeć budynek przed zakupem. W ten sposób ocenią, ile mniej więcej wyniesie remont i czy warto przeprowadzać w danej sytuacji renowację. Trzeba pamiętać, że ocena stanu jest dosyć skomplikowana, dlatego najlepiej powinna to robić osoba, która posiada doświadczenie. Błędna ocena stanu domu może sprawić, że później wykryte zostaną usterki, które powodują, że koszty remontu są nieopłacalne. Niestety często jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest całkowite wyburzenie domu, które również kosztuje. Na rynku działają firmy, które profesjonalnie zajmują się remontami mieszkań. Jest to dobra informacja dla osób, które się na tym nie znają i potrzebują pomocy wyspecjalizowanych ludzi. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ciężko zawsze jednoznacznie oszacować koszty remontu. Niektórych wydatków nie da się przewidzieć i dotyczy to nawet osób, które od wielu lat działają w tej branży.
Zaplanowanie budżetu na remont
Dlatego najlepiej już na samym początku zaplanować budżet, który będzie pokrywał nieprzewidziane koszty. Dobrze jest dodać 20% gotówki do wszystkich kalkulacji. Warto również wiedzieć, że ceny materiałów cały czas rosną, dlatego analogicznie powinny się zmieniać koszty usług. Niektóre elementy są droższe od pozostałych, dlatego warto się na tym skoncentrować. Jeżeli ciężko jest zdiagnozować problem usterki to lepiej nie decydować się na zakup takiego mieszkania. Trzeba przede wszystkim dokładnie obejrzeć ściany i sprawdzić, czy nie ma na nich pleśni i grzybów. Szczególnie pleśń jest bardzo ciężka do zlikwidowania i nawet specjalistyczne, drogie preparaty mają problem z usunięciem jej z powierzchni. W przypadku bardzo starych domów, jest to główna przyczyna rozbiórki budynku. Dlatego konstrukcja nośna budynku odgrywa tak duże znaczenie. Stosunkowo droga jest także wymiana pokrycia dachowego, która nie powinna być wykonywana samodzielnie, jeżeli nie ma się w tym wprawy. Oględziny najlepiej przeprowadzić w towarzystwie doświadczonego architekta lub wykonawcy, który zawodowo przeprowadza remonty i najlepiej wie jak to robić.