Gdy w domu robi się zimno, ale to jeszcze nie czas na włączanie pieca czy kaloryfera, warto skorzystać z dobrej jakości termowentylatora. W sklepach znajdziesz różne rodzaje i modele tych urządzeń. Jaki sprzęt wybrać? Przeczytaj poniższy poradnik.
Rodzaj termowentylatora
Wybierając termowentylator, zwróć uwagę przede wszystkim na rodzaj urządzenia. Na rynku znajdziesz szeroką gamę różnych typów i modeli sprzętów. Termowentylator ceramiczny nie korzysta z tradycyjnej spirali grzewczej, a zamiast niej ma wbudowaną grzałkę ceramiczną. Model bezprzewodowy możesz stosować w dowolnym miejscu, ponieważ nie wymaga podłączenia do prądu ze względu na wbudowany akumulator. Termowentylator kolumnowy to model o pionowym kształcie, przypominający swym wyglądem oczyszczacz powietrza. Możesz też zdecydować się na urządzenia przeznaczone konkretnie do wybranych pomieszczeń albo celów. Na przykład termowentylator ceramiczny na biurko ma niewielkie wymiary, dzięki czemu z łatwością postawisz go na stole. Model łazienkowy ma konstrukcję, która pozwala na stosowanie w miejscu wilgotnym. W sklepach znajdziesz też specjalny sprzęt o kompaktowych wymiarach przeznaczony do ogrzewania stóp i bardzo małych pomieszczeń.
Parametry termowentylatora
Kolejnym ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę, kupując termowentylator, są jego parametry i funkcje. Najważniejsza jest moc, która określa, jak duże pomieszczenie jest w stanie ogrzać termowentylator. Zazwyczaj moc sprzętu waha się między 750 a 2000 W, jednakże dostępne są też urządzenia o znacznie wyższej mocy.
Kupując termowentylator, sprawdź również, czy ma on funkcję regulacji mocy. To szczególnie przydatna opcja zwłaszcza w przypadku modeli o dużej mocy. Dzięki niej łatwo dopasujesz poziom ogrzewania do pomieszczenia, aby panowała w nim optymalna temperatura.
Ważne jest także, aby model posiadał stosowne zabezpieczenia i certyfikaty poświadczające bezpieczeństwo sprzętu. Certyfikowany, wysokiej jakości sprzęt pozwoli Ci czuć się pewnie podczas korzystania z urządzenia. Pamiętaj, że używanie modeli bez odpowiednich certyfikatów bywa niebezpieczne.
W nowoczesnych termowentylatorach możesz też ustawić tryby pracy, np. funkcję wyłączenia sprzętu przy określonej temperaturze. Dzięki temu nie dopuścisz, aby np. w pomieszczeniu zrobiło się za gorąco. To bardzo praktyczne rozwiązanie, które ułatwia i uprzyjemnia korzystanie z urządzenia.
Istotny jest też sposób montażu, szczególnie w przypadku modeli montowanych na stałe. W urządzeniach przenośnych nie ma to większego znaczenia, ponieważ możesz je postawić wszędzie.