Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Jak wybrać oczyszczacz powietrza?

Dom Data publikacji - 23 lutego 2023 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl
oczyszczacze powietrza


W ostatnich latach w naszych domach pojawia się coraz więcej sprzętów, które mają na celu stworzenie zdrowych i bezpiecznych warunków życia. Jednym z takich przykładów jest oczyszczacz powietrza, który ma za zadanie zapewnić czyste powietrze. Sprawdź, jak wybrać dobry oczyszczacz. 

Dlaczego warto mieć oczyszczacz powietrza?

Zasada działania oczyszczacza powietrza jest bardzo prosta – poprzez specjalny wentylator zasysa on powietrze z pomieszczenia, przepuszcza przez specjalny filtr, a następnie wypuszcza z drugiej strony obudowy. Dzięki temu powietrze zostaje oczyszczone z zanieczyszczeń, alergenów, a nawet przykrych zapachów. Z urządzenia warto korzystać cały rok. Szczególnie jednak w czasie zimy narażeni jesteśmy na działanie smogu, czyli zanieczyszczonego powietrza. W wyniku wietrzenia pomieszczeń lub poprzez nieszczelności w oknach lub drzwiach zanieczyszczone powietrze dostaje się do mieszkań, co może być źródłem bardzo poważnych problemów ze zdrowiem. Wystarczy kilkanaście minut oddychania takim powietrzem, aby dostać zawrotów i bólu głowy. W przypadku dłuższej ekspozycji na zanieczyszczone powietrze mogą pojawić się poważne konsekwencje zdrowotne.

Najważniejsze parametry dobrego oczyszczacza powietrza

Zanieczyszczone powietrze to naprawdę duży problem w naszym kraju. Nic więc dziwnego, że taką popularnością zaczęły cieszyć się oczyszczacze, które są w stanie usunąć najgroźniejsze dla zdrowia zanieczyszczenia z powietrza. Aby jednak można było cieszyć się dobrej jakości powietrzem, trzeba wybrać dobry sprzęt, optymalnie dopasowany do naszych potrzeb. 

Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, aby zwrócić uwagę na sposób filtracji powietrza i rodzaje zastosowanych filtrów. To właśnie one zatrzymuje zanieczyszczenia i to od nich zależy skuteczność pracy oczyszczacza. Polecane są wysokiej jakości filtry HEPA, które cechują się rewelacyjną skutecznością, zatrzymują nawet najmniejsze cząsteczki smogu szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia a także wirusy, bakterie, alergeny i kurz. Następnym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania konkretnego urządzenia, jest wydajność. Kluczowe jest więc wybór oczyszczacza przeznaczonego do określonej powierzchni. Im wydajniejszy oczyszczacz, tym szybciej przefiltruje powietrze. Z racji tego, że oczyszczacze powietrza bardzo często pracują również w nocy, aby zapewniać domownikom czyste powietrze w czasie snu, trzeba przyjrzeć się ich głośności pracy. W przeciętnym oczyszczaczu znajduje się jeden, sporych rozmiarów wentylator, który obracając się, generuje hałas. Warto więc przed zakupem przyjrzeć się temu, jak głośny będzie dany model i czy posiada tryb cichej pracy.

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?