Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Dlaczego warto posiadać czujniki czadu?

Dom Data publikacji - 23 kwietnia 2022 Autor - Redakcja wyposazenie-domu.pl


Czujniki czadu to zdecydowanie najbardziej skuteczne urządzenie, które chroni przed zatruciem tlenkiem węgla. Alarmuje on mieszkańców, kiedy stężenie bezwonnego i bezbarwnego gazu w powietrzu przekracza minimalny dopuszczony poziom i często jest ostatnią szansą na ratunek. Bez wątpienia czujnik czadu to sprzęt w który warto zainwestować. Może się okazać, że to drobne akcesorium uratuje Ci życie.

Tlenek węgla – czym jest?

Tlenek węgla nazywany jest „cichym zabójcą”. Jest to bezwonny, bezbarwny i silnie trujący gaz, który powstaje w wyniku niepełnego spalenia paliwa w urządzeniu grzewczym. Ze względu na to, że jest nieco lżejszy od powietrza z łatwością się z nim miesza i rozprzestrzenia. Z tego względu zagrożeni są wszyscy użytkownicy urządzeń emitujących spaliny. Należą do nich między innymi piecyki gazowe z otwartą komorą spalania, kotły węglowe czy kominki. Należy więc dbać o nie z należytą dokładnością.

W jaki sposób działają czujniki czadu?

Detektory czadu są elementem niezbędnym w każdym domu, który korzysta z instalacji i przewodów kominowych. Działanie czujników czadu jest proste, ponieważ polega na ciągłym kontrolowaniu stężenia gazu w pomieszczeniu, w którym został zamontowany. Gdy stężenie trującego tlenku węgla przekroczy przyjęte stężenie minimalne, czujnik informuje o tym domowników poprzez alarm dźwiękowy. Alarm ten jest zazwyczaj głośny i generuje hałas na poziomie 80-90 Db. Ponadto czujnik emituje również czerwoną lub zieloną diodę ostrzegawczą. Pamiętaj, że istnieje wiele nowoczesnych systemów i instalacji kominowych, które gwarantują ochronę na wysokim poziomie przed ulatnianiem się trującego tlenku węgla podczas procesu spalania. Jedne z nich są tańsze, drugie droższe. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Zastanawiasz się jak dokładnie działają czujniki czadu? Już śpieszymy z odpowiedzią. Działanie elektronicznego detektora czadu bazuje na ogniwie elektrochemicznym. Gdy wydziela się chociażby minimalna i śladowa ilość tlenku węgla w powietrzu, na elektrodzie urządzenia zachodzi reakcja utleniania. Reakcja ta powoduje przepływ prądu oraz uruchomienie się sygnału alarmowego. Czujniki montuje się w pomieszczeniach, które mają bezpośredni kontakt z wszelkimi urządzeniami grzewczymi. Ze względu na to, że tlenek węgla utrzymuje się na niewielkiej wysokości, zaleca się montaż czujnika od 140 cm do 150 cm nad podłogą. Nie zapominaj o tym, że czujnik musi być zamocowany jak najbliższej potencjalnego źródła emisji czadu. Kolejny wymóg do montażu tego urządzenia to miejsce, które zapewnia mu dobry dopływ powietrza.

Awaryjne zasilacze

Redakcja wyposazenie-domu.pl

Specjalizujemy się w budownictwie, domach, multimediach, nieruchomościach, ogrodach i zakupach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?